Şehirler

Kiev

aasd

Goethe, Kiev için "İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum." demiştir. Kiev, hem Ukrayna'nın başkenti olması hem de doğal güzellikleriyle oldukça başarılı bir şekilde planlanmış bir şehirdir. Bununla paralel olarak da turistleri cezbedecek çok fazla mekana sahiptir.

Odessa

image7

Ukrayna'nın üçüncü büyük şehri olan Odessa; Fransız, İtalyan ve Sovyet mimarisiyle sizleri karşılıyor. Odessa’nın gece hayatı kadar gündüzleri de şehir çok canlı ve hareketli. Bir sahil kenti olan Odessa’da, özellikle kış sona erdiğinde ve hava ısınmaya başladığında yaz tatili herkes için başlıyor ve kuma, denize ve şehre doyum olmuyor.

Kharkiv

image8

Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri Harkov Oblastı'nın idari merkezidir. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan şehir 2006 sayımına göre 1.461.300 nüfusa sahiptir. Şehrin doğu yakası Rusya ile adeta komşuluk yapıyor. Bu nedenle Rusça hakimiyeti oldukça güçlü olan kentte Ukraynaca ve İngilizce bu dili takip eden diller olarak öne çıkmaktadır.

Dnipro

image9

Dnepropetrovsk, Ukrayna’nın en büyük ve en kalabalık 3. şehri olduğu ve bir zamanlar başkent olduğu düşünülebilir. Yeni adı Dnipro olan kent, kent ile aynı ismi taşıyan Dinyeper nehri şehri ortadan ikiye ayırmaktadır. Şehrin popüler mekanları şehir merkezinde bulunmaktadır. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan kent, tüm Ukrayna genelinde olduğu gibi üniversiteler bakımından zengindir.